Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: θορυβος οταν παταω συμπλεκτη

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 09/07/2015 17:36 #1

  • Το Άβαταρ του/της xt Συντάκτης θέματος
  • xt
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθέντα Likes 2
παιδια καλησπέρα είμαι κατοχος μιας px 200fd και θελω τη βοηθεια σας όταν παταω συμπλεκτη ακουω που αλλαζει ο ηχος από τον κινητηρα δεν πατιναρει όταν αφήσω το συμπλεκτη ο ηχος σταματάει μηπως εχει πρόβλημα η καμπανα. και κατι άλλο που θελω να ρωτησω παρατηρησα που ο πισω τροχος μου κουνιεται ενώ είναι σφυγμενω το παξιμαδι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 09/07/2015 18:29 #2

ο θορυβος που ακους ειναι απολυτα φυσιολογικος καθως πατωντας απαλα συμπλεχτη, φερνεις σε επαφη το μπρτουτζινο "κομβιο" (που γραφει και στα παλια ασανσερ...) .... με το καλαθι της καμπανας που περιστρεφεται...

με φουλ πατημα σταματαει ο ηχος καθως τριβεται μαζι με το καλαθι....


Το αλλο που λες , πιο πιθανο να εχεις χαλια πιεση στο λαστιχο, αλλιως εχεις θεμα στο ρουλεμαν του αξονα το οποιο απευχομαι......
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 09/07/2015 22:10 #3

δες και τα παξιμάδια που βιδώνουν τη ζάντα στο ταμπούρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": axxis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 09/07/2015 23:53 #4

  • Το Άβαταρ του/της xt Συντάκτης θέματος
  • xt
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθέντα Likes 2
ευχαριστω παιδες για το χρονο σας. οι βιδες είναι ενταξει μαλλον θα είναι ρουλεμάν.και αυτό σημαινει λυσιμο το μοτερ ετσι δεν είναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 09/07/2015 23:57 #5

xt έγραψε: ευχαριστω παιδες για το χρονο σας. οι βιδες είναι ενταξει μαλλον θα είναι ρουλεμάν.και αυτό σημαινει λυσιμο το μοτερ ετσι δεν είναι


Ναι... Δεν χρειάζεται να κατέβει το μοτέρ, αλλα θέλει ανοιγμα... Σιγουρέψου ομως οτι δεν ειναι το κεντρικό! Βγάλε την ασφάλεια και τακαρε το μηχανακι ωστε να μην ακουμπα κατω η πισω ροδα και τοτε δες αν ειναι οντως τερμα σφιγμένο το παξιμάδι...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 11/07/2015 23:17 #6

  • Το Άβαταρ του/της xt Συντάκτης θέματος
  • xt
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθέντα Likes 2
τελικα ηταν το παξιμαδι εβγαλα την ασφαλεια και και το παξιμαδι γυρναγε με το χερι επαθα πλακα ευτηχως που ειχε την ασφαλεια.το εσφιξα τερμα γιατι όμως να ξεσφιξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

θορυβος οταν παταω συμπλεκτη 12/07/2015 00:41 #7

xt έγραψε: τελικα ηταν το παξιμαδι εβγαλα την ασφαλεια και και το παξιμαδι γυρναγε με το χερι επαθα πλακα ευτηχως που ειχε την ασφαλεια.το εσφιξα τερμα γιατι όμως να ξεσφιξει


Και παλι μπορει να σου ξεσφιξει αν δεν το σφιξες σωστα.... Ειμαι παθων γι αυτο στο λεω...
Και ολο σου το βαρος να ριξεις πανω στο κλειδι αν δεν σφιξεις με κρουση δεν θα σφιξει σωστα... ή θα βαλεις μια καστανια με προεκταση (ωστε να μεγαλωσει η ροπη) και θα βαρεσεις με μια βαριοπουλα ή ακομα καλυτερα αεροκλειδο ή ηλεκτρικο μπουλωνοκλειδο με κρουση...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.
  • Σελίδα:
  • 1