Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA

Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA 28/10/2016 01:02 #51

Spiros P200E έγραψε: Μπραβο σας και στους δυο! Η πεμπτουσία της βεσπας και της παρεας μας ειναι αυτο ακριβως!


Η πεμπτουσια της παρεας μας ειναι να λεει ο Βασιλης ιστοριες,εγω ασυναρτητες φιλοσοφιες και εσυ να γκρινιαζεις την μια και να γελας την αλλη. :heart:
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA 28/10/2016 09:46 #52

Σωστά για τις ρηχές ασυναρτητες διαπιστώσεις σου εχεις δικιο... :DD
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

Re:Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA 28/10/2016 11:00 #53

  • Το Άβαταρ του/της bapano Συντάκτης θέματος
  • bapano
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθέντα Likes 8

axxis έγραψε: (Για τη μέγγενη πες μου ότι βρήκες κοχλια και περικοχλιο και το άλλαξες.. ψάχνω απεγνωσμένα να επισκευασω και γω μια παλιά με σπασμένο κοχλια....)


Δεν χρειάστηκε να αλλάξω. Αν και θαμμένη στο χώμα για καμιά 10ετία ηταν σε σχετικά καλή κατάσταση για τα χρόνια της.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα για το θέμα των μανιατών;
Εχω άλλο ένα μανιατό σε καλύτερη κατάσταση,(πηνία-κολλήσεις) αλλά όταν μετράω αντίσταση άσπρο-πράσινο μου βγάζει 0 και δεν παίρνει μπροστά το μηχανάκι. Αυτό σημαίνει ότι θέλει πικάπ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA 28/10/2016 12:43 #54

οχι.... το πικαπ ειναι αυτο το πλαστικο παπαρακι με το κοκκινο καλωδιο πανω ψηλα....

Το πρασινο ειναι το πηνιο (υψηλης) της αναφλεξης , αυτο δηλαδη που κανει τον σπινθηρα μεσω της ηλεκτρονικης... το πηνιο αυτο δεν ειναι γυμνο σαν τα αλλα τυλιγματα χαλκου.

εχει κατι σαν μεμβρανη απο πανω του....

Αλλαζει πολυ ευκολα και κανει περιπου 20 Ευρω αν θυμαμαι καλα....

Πριν ομως, τσεκαρε ΚΑΛΑ την επαφη , την κολληση, και γενικα παιξε με τη μυτη του πολυμετρου μηπως βρεις καπου επαφη να δινει αυτα τα 530 Ohm...
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": bapano, Spiros-Cosa2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by axxis.

Re:Πρόβλημα με ηλεκτρικά - COSA 28/10/2016 13:39 #55

  • Το Άβαταρ του/της bapano Συντάκτης θέματος
  • bapano
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθέντα Likes 8
Ok. Thanks . Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.