Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Ασχετος με πολλες απορειες

Ασχετος με πολλες απορειες 01/02/2017 16:00 #1

  • Το Άβαταρ του/της Drifter Συντάκτης θέματος
  • Drifter
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 5
Καλησπερα. Εχω μια PX200 fd αγορασμενη καινουργια το 2004 με περιπου 23000 χιλιομετρα. Διαβαζοντας το forum μου μπηκε η ιδεα να ασχοληθω μονος μου με τα βασικα καθως δεν μπορω να βγαλω καμια απολυτως ακρη με τα μαστορια. Καθως ειμαι εντελως ασχετος με τα μηχανολογικα θα ηθελα να κανω μια πρωτη ερωτηση. Βγαζοντας την περικεφαλαια για καποιο λογο με ζεστο το μηχανακι δεν καταφερα να την ξαναβαλω μεχρι που την εσπασα,παρηγειλα αλλη. Υπαρχει καποιο κολπο ρε παιδια; Μηπως επειδη ηταν ζεστη παραμορφωθηκε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 01/02/2017 18:01 #2

Καλως ηρθες κι απο δω.
Αν εχεις ορεξη, χωρο και μερικα εργαλεια μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα μονος σου.
Σε οτι αφορα την περικεφαλαια το οτι ηταν ζεστη δεν εχει καποια σχεση. Κανια φορα στο πισω μερος που δεν φαινεται σκαλωνει στις ψυκτρες του κυλινδρου και μπορει να σε δυσκολεψει λιγο αλλα δε νομιζω οτι θελει κανα κολπο. Αν ηταν σε small frame θα λεγα οτι οντως ειναι πιο δυσκολο αλλα σε large μπαινοβγαινει ευκολα. Προφανως με τα χρονια θα ηταν κοκαλωμενο το πλαστικο και στο ζορι εσπασε
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 01/02/2017 18:44 #3

Φορετή πάει, σαν προφυλακτικούλι.
Πιέζοντας προς τα κάτω, παίζουμε και λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να μας δείξει μόνο του που θέλει.
Προσέχοντας πάντα το σωληνάκι της βενζίνης.
Κόντρα μέχρι και στο ξύρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες αποριες 01/02/2017 22:35 #4

  • Το Άβαταρ του/της Drifter Συντάκτης θέματος
  • Drifter
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 5
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,ειχα ξαναβαλει την περικεφαλαια καποιες αλλες φορες χωρις κανενα προβλημα,μαλλον κατι εκανα λαθος. Απο τον τιτλο του post καταλαβατε οτι εχω πολλες ερωτησεις ,οποτε συνεχιζω με την δευτερη. Ειχα την Vesa στην Κερκυρα μερικα χρονια και απο τοτε που την αγορασα μεχρι τωρα δεν εχει γινει κανενας καθαρισμος του μοτερ και γενικα στα δυσκολα σημεια που δεν φαινονται. Λαδια καρβουνο αμμος και οτι αλλο υπαρχει εκει κατω. Μπορειτε να μου πειτε καποιον τροπο να την καθαρισω σωστα χωρις να κανω ζημιες και ισως να φανουν καποιε διαρροες που νομιζω οτι υπαρχουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες αποριες 01/02/2017 22:50 #5

Δοχειο με πετρελαιο και πινελο.Η φθηνη και αριστη λυση.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, axxis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 02/02/2017 00:28 #6

Vasilis έγραψε: Φορετή πάει, σαν προφυλακτικούλι.
Πιέζοντας προς τα κάτω, παίζουμε και λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να μας δείξει μόνο του που θέλει.
Προσέχοντας πάντα το σωληνάκι της βενζίνης.


Αν εξαιρέσεις το τελευταίο κομμάτι για το σωληνάκι της βενζίνης, όντως αυτά κάνεις όταν φοράς προφυλακτικό.

Πιέζεις δηλαδή προς τα κάτω και λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να σου δίξει μόνο του που θέλει...
"It struck me that everywhere in the world I would meet people to whom being there would be an ordinary, everyday event. Was my journey really nothing more than a state of mind?"

Ted Simon "Jupiter's Travels"
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, Vasilis, alecan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 02/02/2017 00:47 #7

Μην εξαιρείς τίποτα πριν το δοκιμάσεις.
Κόντρα μέχρι και στο ξύρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": apap86

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 02/02/2017 01:05 #8



Δες μαλάκα, δεν υπάρχει!!!
"It struck me that everywhere in the world I would meet people to whom being there would be an ordinary, everyday event. Was my journey really nothing more than a state of mind?"

Ted Simon "Jupiter's Travels"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 03/02/2017 16:32 #9

  • Το Άβαταρ του/της Drifter Συντάκτης θέματος
  • Drifter
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 5
Καλησπερα παιδια. Τελικα το μοτερ το καθαρισα με WD40 μια χαρα ευχαριστω πολυ. Ηρθε και η καινουργια περικεφαλαια μαζι με 2 ζαντολαστιχα PInasco tubeless με τα s83 της Michelin που ηταν απαραιτητα. Η περικεφαλαια δεν μπαινει με τιποτα,εριξα τα μουτρα μου και πηγα στο συνεργειο. Με μαλωσαν γιατι,(αφου δεν ξερεις γιατι δεν το φερνεις εδω) προσπαθησε ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ.αποτελεσμα εκοψε με ενα κατσαβιδι το σωληνακι παροχης βενζινης. Βενζινες παντου και η δικαιολογια ηταν οτι απο κατασκευης ηταν μεγαλυτερο απο το κανονικο και εβρισκε πανω του η περικεφαλαια. Αποτελεσμα η Vespa στο συνεργειο για αλλαγη σωληνα παροχης καυσιμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ασχετος με πολλες απορειες 03/02/2017 17:45 #10

Τι να πω, κουφα πραγματα... σε ποια περιοχη εισαι? Το σωληνακι γιατι δεν στ αλλαξε επιτοπου? Ενα τεταρτο δουλεια ειναι
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.