Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: VESPA 125PX

VESPA 125PX 15/02/2018 20:51 #7

καθε επέμβαση-διορθωση που θα κάνεις θα την κάνεις μία-μία...οχι ολες μαζί.
Με αυτον τον τρόπο θα αποκλειεις σιγα σιγά πράγματα και θα βρεις τι φταιει...
Αν ο μάστορας που ασχολήθηκε δεν είναι κατ εξοχήν μάστορας για βέσπες μπορεί να χει κανει ενα κάρο πατάτες.
Αυτό με το σωληνάκι που λεει ο βασίλης ειναι πολυ στάνταρ... Πρέπει να ναι τσιμα τσιμα το μήκος του.
Αρχισε να ψαχουλευεις το καρμπυρατέρ αρχικά αν δεν εχεις χρόνο, χώρο και ορεξη απευθύνσου σε μάστορα που ασχολειται με βεσπες και μη μπλεκεις με αντιπροσωπείες.

Δες αυτο το βιντεακι. Ειναι καλούτσικο. Μη σε προβληματιζει που ειναι αλλο μοντέλο βεσπας.
Τα καρμπ ιδια ειναι...

Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 15/02/2018 21:14 #8

  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΚΗΣ Συντάκτης θέματος
  • ΜΑΚΗΣ
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Vespo-φρενής
  • Senior Vespo-φρενής
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθέντα Likes 7
Σπυρο πολυ χρησιμο το βιντεο - πιανουν τα χερια μου εχω και εργαλεια - θα ξεκινησω απο το καθαρισμα
σιγα σιγα θα βρω την ακρη... με προβληματιζει μηπως επειδη ειναι καρμπυρατερ 200 PX και πρεπει να βαλω το καρπυρατερ 125 PX.
Οσο για το σωληνακι πρεπι να ειναι οκ ! γιατι ειναι τεζαρισμενο, θα δειξει.. ενα ενα κατι θα γινει,
ευχαριστω !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 15/02/2018 22:05 #9

αυτό με το καρμπυρατέρ 200αρας δεν υο ξερω. ισως δουλεύει κανονικά με διαφορετικό και μικροτερο ζιγκλερομα.
κάποιος θα γνωρίζει να μας πει.
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 15/02/2018 22:37 #10

  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΚΗΣ Συντάκτης θέματος
  • ΜΑΚΗΣ
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Vespo-φρενής
  • Senior Vespo-φρενής
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθέντα Likes 7
Αυτο φοβαμαι φιλε..
Θα ξεκινησω μα καλο καθαρσμα - αλλα αν καποιος γνωριζει μηπως πρεπει να το αλλαξω και να βαλω 125 PX στα σιγουρα..

Αλλα αρκετα σας ζαλισα.. παντως ευχαριστω ολους για τη βοηθεια - τουλαχιστον να μπορω να βγαλω μια ακρη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 15/02/2018 22:44 #11

αν εχεις το δικο της ενοηται να το βαλεις.
για να ειμαστε σίγουροι απο καρμπυρατέρ.
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 18/02/2018 15:29 #12

  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΚΗΣ Συντάκτης θέματος
  • ΜΑΚΗΣ
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Vespo-φρενής
  • Senior Vespo-φρενής
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθέντα Likes 7
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ενημερωση - Ωραια μερα σημερα Ξεκινησα καλο καθαρισμα καρμπυρατερ ( με βοηθησε και το βιντεακι του φιλου)
εκοψα και λιγο το σωληνακι της βενζινης που τελικα ηθελε 15mm συναρμολογησα ξανα - ρελαντι αψογο - βγαινω βολτα
η μηχανη πεταγε στην κυριολεξια - μετα απο λιγο 100μετρα παλι τα ιδια -
Το ρελαντι οκ ! Μολις εβαζα ταχυτητα εσβηνε - δεν ειχε δυναμη να ξεκινησει... δεν το βαζω κατω,
Θα συνεχισω με καθαρισμα Εξατμισης - και βλεπουμε .. Επειδη αυτο δεν ξερω πως γινεται θα την παω στο μαστορα.
Ηδομεν !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 18/02/2018 17:40 #13

Δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει μαστορας να ασχοληθει.σοβαρα να σου καψει την εξατμιση για να ξεβουλωσει... ή θα το κανεις μονος σου ή θα πας να παρεις μια καινουρια ημιτασιον με 45 ευρωπουλα.
Δεν πιστευω οτι ειναι αυτο το προβλημα αλλα αν νομιζεις.οτι εχει πολλα χλμ και βρωμα τοτε κακο δεν θα κανει.
Αν προσπαθησεις να δωσεις πολλες στροφες ξεκινωντας παλι σβηνει?
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 18/02/2018 18:00 #14

ωραια τώρα αφου είμαστε σίγουροι από καρμπυρατέρ παμε να δουμε τα αλλα.
εγω λεω οτι να αφήσουμε την εξατμιση στο τελος γιατι με βαση παρόμοια περιστατικά που ειχαμε ακούσει και με τις εμπειρίες μας και αυτα που έχουμε δει τοσα χρονια δεν θυμαμαι να ηταν το πρόβλημα η εξάτμιση.
εγω θα ελεγα να κοιτάξουμε και τα ρευματα πρωτα λοιπόν.
καταρχην τσεκαρε λιγο τον πολαπλασιαστη.
αν βρεις εναν αλλο να μας δανησει καποιος φιλος απο εκει κοντά σου να τον αλλάξουμε
και να δουμε αν φταίει αυτος χωρις να παρεις καινούργιο. αν φταίει αυτο τοτε αγοραζεις δικο σου. επίσης τσέκαρε την μπουζοπιπα αν ειναι καλα βιδωμένη επανω στο μπουζοκαλωδιο.και ας μας πουνε και οι πιο έμπειροι τι παίζειε τις πλατινες. τι χρειάζεται για αυτές.
και βαλε ρε ανθρωπε φωτογραφίες να βλέπουμε. να εχουμε καλύτερη οικονα
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 18/02/2018 18:11 #15

Υπαρχει κατι πιο απλο, που θα τραβας τα μαλλια σου αν ειναι αυτο...... η ταπα της βενζινης εχει μια μικρη τρυπα για να μπορει η βενζινη να ρεει φυσιολογικα ,ε τη βαρυτητα.

Αν αυτη βουλωσει, δουλευει για λιγο εως οτου σταματησει το καυσιμο και παλι οκ μολις παρει λιγο αερα απο πανω....

Για δες το γιατι με ειχε τρελανει καποτε......
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": v.g

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

VESPA 125PX 18/02/2018 18:16 #16

  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΚΗΣ Συντάκτης θέματος
  • ΜΑΚΗΣ
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Vespo-φρενής
  • Senior Vespo-φρενής
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθέντα Likes 7
Σπυρο & VG
Οκ. Ας αφησουμε την εξατμιση για το τελος αν και ο Μηχανικος μου ειπε οτι μπορει να πεζει και αυτο,
Η Vespa εχει κανει 76.000 km
Πολαπλασιαστη δεν κοιταξα θα το δω..
Το μπουζι εχει καλη εφαρμογη.
Εκεινο που με τρελαινει ειναι οτι το ρελαντι ειναι καλο μολις ανοιγω στροφες αρχιζει ενα μπουκωμα ανεβαζει καποια στιγμη και μετα πεφτει..
Οσο για fοto τι να ανεβασω ?
Για πλατινες δεν ειναι ακριβες μπορω να αγοραζω να τις αλαξω..
Θα δουμε παιδια .. τωρα μια εξατμηση νομιζω οτι μπορει και να θελει αλλαγμα - τοσα χρονια
εμεινε και 5 χρονια ακινησια.. μπορει και να χρειαζεται,
Ειναι καποια πραγμτα που πρεπει να γινουν θα γινουν και ο Θεος βοηθος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.