Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Καλημερα

Καλημερα 03/01/2014 08:53 #1

  • Το Άβαταρ του/της legeonarios Συντάκτης θέματος
  • legeonarios
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθέντα Likes 0
Καλημερα σας κυριοι.
Λεγομαι Κωστας κατοικος κεντρου και προσφατα γυρισα μετα απο χρονια στη μαμα πατριδα.
Ο λογος που γραφτηκα εδω ειναι η αναπαλαιωση μιας vespa του πατερα μου και αργοτερα μιας lambretta που εμεινανα ως ενθυμιο μετα τον θανατο του.
Δεν ειμαι καθολου της τεχνολογιας και του κομπιουτερ αλλα δεν υπαρχει καποιος που να μου συστησει εναν μαστορα να αναλαβει την δουλεια που θα του αναθεσω.
Αν και βρηκα και αλλα αναλογα σιτε προτιμησα αυτο γιατι καπου διαβασα οτι συζητιουνται ολα χωις μισολογα και μιας που δεν μου αρεσουν τα μισολογα και οι μισανθρωποι θα ηθελα να μου συστησετε καποιον μαστορα ΚΑΛΟ.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλημερα 03/01/2014 11:02 #2

Καλημέρα Κώστα και καλωσήρθες στη παρέα μας!
Το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ μεγάλο και πολυ πονεμένη ιστορία... μεγαλοι τσακωμοι και παρεξηγήσεις γύρω από μαστόρους εχουν γίνει και συνεχίζουν να γίνονται στο χώρο της βεσπα και της λαμπρέτα και άκρη δεν έχει βγει...
Κάποιος μπορεί είναι ευχαριστημένος με κάποιο μάστορα και κάποιος αλλος απόλυτα δυσαρεστημένος με τον ιδιο μάστορα...
Οι παράμετροι που το καθορίζουν αυτο ειναι πάρα πολλοί όπως... τι ζητας απο μια ανακατασκευή, τι χρόνο μπορεις να διαθέσεις, τι γνωσεις εχεις εσυ ο ιδιος και τι δουλειες θα κάνεις απο μόνος σου, αν έχεις κάποιο ανετο χωρο να δουλευεις (βεβαια ομορφα μηχανακια εχουν φτιαχτει και σε μπαλκόνια) και τέλος τι πορτοφόλι έχεις και τι στάνταρ θες να εχει η ανακατασκευή σου...

Πάμε τώρα στο θέμα των συνεργείων και τον μαστόρων που οπως προείπα ειναι ζόρικο θέμα...
Ενας βασικος λογος που οι μάστοροι είτε δεν αναλαμβάνουν, είτε αργούν, είτε κανουν τσαπατσουλιές είτε οτιδήποτε είναι οτι το θεμα ανακατασκευή απαιτεί πάρα πολλές εργατοώρες που δεν διαθετει ενα συνεργείο, πολυ μερακι και καποιες γνωσεις φυσικά...
Κανείς δεν θα ασχοληθεί με περισσοτερο μερακι και ενδιαφερον απο εσενα τον ίδιο... Δυστυχως έτσι είναι... και όταν ακόμα βρεθεί μάστορας να ασχοληθεί οπως πρέπει, να εισαι σιγουρος ότι θα πρέπει να πληρωθεί παρα μα παρα πολυ καλά... γιατι οπως προείπα οι εργατοωρες ειναι πολλες...

Γι αυτο αλλωστε υπάρχουν και τα φορουμ. Τουλαχιστον εμεις γι αυτο είμαστε εδω, για να κανουμε την πλάκα μας, τον χαβαλέ μας και να φτιαχνουυμε και κανα μηχανακι ολοι μαζί βοηθωντας ο ένας τον αλλον ετσι που να αποφευγουμε οσο μπορουμε τα μαστόρια και να απευθυνομαστε σ αυτους μονο για συγκεκριμενες εργασιες και οχι για ολοκληρα προτζεκτ...

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν τους λόγους που δύσκολευεται κάποιος να προτεινει ενα συνεργείο... Η παρεξηγηση μετα είναι πιο βεβαιη και από σίγουρη...

Παρουσίασε τα μηχανάκια σου να γουστάρουμε, να δούμε σε τι κατάσταση είναι και όλα τα υπολοιπα θα τα βρεις στη πορεία ακούγοντας κι αλλες γνώμες... :beer:
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

Καλημερα 03/01/2014 11:29 #3

Ένας μάστορας δεν φτάνει πάντως. Θες έναν για τα μηχανικά μέρη και έναν για το σασί βάψιμο κτλ. Υπάρχουν καλοί μάστορες. Το αν όμως θα μείνεις ικανοποιημένος είναι θέμα δύο παραμέτρων. Του μπάτζετ και της κατάστασης των οχημάτων.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by panos.

Re:Καλημερα 04/01/2014 20:14 #4

Καλωσόρισες στην πατρίδα και στο φόρουμ αν και δεν είμαι από Αθήνα μια φορά έστειλα ενα μηχανάκι στον Θανάση Καραμουσκετα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από όσο ξέρω αναλαμβάνει και φανοποιια (δεν έχω δει δουλειά του) και μηχανικά (έχω δει δουλειά του). Πολύ συμπαθείς άνθρωπος. Από τιμές τώρα δεν ξέρω θα τα συμφωνήσετε.


Υ.Γ. Ναι κάνω διαφήμιση....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 04/01/2014 22:36 #5

SΣτο ρυθμό της "Τυρινίνης"...

TROLLololo TROLLolololo, TROLLololo,TROLLolo,lolo,lololololololo...lolo!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 04/01/2014 22:53 #6

Ο Θανάσης δεν κάνει φανοποιια ο ίδιος. Είναι καλός όπως καλός είναι και ο Βελιμαχητης και κάποιοι ακόμα. Εγώ για φανοποιια προτείνω δοξακη. Προσωπικά είμαι ικανοποιημενος από την δουλειά του.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 05/01/2014 01:34 #7

panos έγραψε: Ο Θανάσης δεν κάνει φανοποιια ο ίδιος. Είναι καλός όπως καλός είναι και ο Βελιμαχητης και κάποιοι ακόμα. Εγώ για φανοποιια προτείνω δοξακη. Προσωπικά είμαι ικανοποιημενος από την δουλειά του.


Πάνο νομίζω οτι κάνει, είχα δει μια βέσπα στο βάθος που νομίζω οτι την είχε φτιάξει ο ίδιος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 05/01/2014 13:47 #8

Αναλαμβάνει αλλά δεν κάνει ο ίδιος. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 05/01/2014 14:35 #9

panos έγραψε: Αναλαμβάνει αλλά δεν κάνει ο ίδιος. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό.


δεν κατάλαβα με αμφισβητείς;;;
Αφού ειπα οτι κάνει κάνει τέλος

Υ.γ. Θα του πώ να μάθει στου φίλου για να μην εκτεθώ......
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": panos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Καλημερα 05/01/2014 15:36 #10

:hahahahaha: :hahahahaha:
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2