Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: vespa 125 nuova 1966

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 09:34 #1

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
πριν 2 καλοκαιρια σταθηκα τυχερος και βρηκα αυτο το σπανιο για την χωρα μας βεσπακι
το συγκεκριμενο βεσπακι το ειχε φερει ενας αμερικανος που ειχε παρει μεταθεση απο την ιταλια στην βαση της σουδας την δεκαετια του 70 και κατοπιν
περασε απο 2 χερια και κατεληξε σε ενα συγγενη μου στο χωριο.το βρηκα σε αυτη την κατασταση.


Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, panos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by manos chania.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 09:47 #2

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
ασχετος απο βεσπα (μονο μια φορα ειχα οδηγησει οταν εδωσα διπλωμα)και αφου το εψαξα λιγο αποαφασισα να την λυσω μονος μου και να προχωρησω την ανακατασκευη του μοτερ μεσω μανουαλ μιας και εχω εργαλεια και εχω μια εμεπειρια πανω σε μηχανες λογω μηχανουργειου.αποφασισα να κινηθω οσο γινετε πιο πολυ σε μαμα πλαισια λογω σπανιοτητας και αρχισε το σαφαρι για νος για μεταχειρισμενα γνησια ανταλλακτικα και σωσιμο δικων του αναταλλακτικων.




Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, panos, Angelos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 10:15 #3

Δωσε πραμα προχωρα. :beer:
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 12:40 #4

Πωωω ολες αυτες οι κλέμες κατω απο το ντεπόζιτο στο πλαι τι ρολο βαράνε? προφανώς πατεντα ετσι δεν ειναι μαμα?
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:03 #5

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
ναι πατεντα ειναι οταν το ειχαν βαψει ειχαν κανει καλωδιωση 2 κομματια!!!!ασε μεχρι να βρουμε λυση...
λοιπον προχωραμε.καναμε αμοβολη και φωσφατωση και εφυγε στο λαμαρινοβαφεα..




Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, Vasilis, Angelos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:12 #6

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
κατοπιν πιασαμε δουλεια με μηχανουργικες δουλιες.καταρχην βρηκαμε γνησιο κωλοφαναρο.μαζι με νος λαστιχα κρυσταλου και βασης.
το μπροστα αμαορτισερ ηθελε αλλαγμα και βρεθηκε ενα νος σε μια απαοθηκη.και το πισω ααγορασαμε τσιμουχακια νος απο ebay kai to επισκευασαμε και δουλευει αριστα.το μπροστα αμαορτισερ ειχε ενα σπασμενο προστατευτικο ελατηριου και αφου μετρηθηκε καταασκευαστηκε ενα απο αλουμινιο που ειναι αριστο απαοτελεσμα και βαφτηκε στο χρωμα του σασιου.










Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, Δημήτρης, Angelos, xasapis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by manos chania.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:19 #7

νταξ το θέμα με το αμορτισέρ το απογείωσες...(ενα θέμα μονο του)...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Vasilis, manos chania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:22 #8

:whooooo: αμα βλεπεις τετοια καταλαβαινεις και το τελικο αποτελεσμα....... στο ειχα πει και τοτε..... η ορεξη για σωστη δουλεια.... αργα αλλα σωστα ειναι παντα το καλλιτερο αποτελεσμα........ :thmbsup:
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, manos chania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by axxis.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:30 #9

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
αγοραστηκε και φτερο αλλα αποφασισα να επισκευαστει το παλιο λογω οτι ειναι ενα κομματι πρεσσαριστο και εχει καποιες διαφορες με το καινουργιο.
το απαοτελεσμα μας δικαιωσε.μεγαλο προβλημα ηταν το μανιατο που ειχαν κανει πατεντα.αλλα τελικα βρηκα ακρη ενα μανουαλ(να ειναι καλα ο δημητρης)και αφου αγορασαμε ενα νος στατορα απο πριμαβερα ομως που εχει εξωτερικο πηνιο αναφλεξης ενω εμενα εχει εσωτερικο,πηραμε ορισμενα εξαρτηματα και το πηγα σε ενα ηλεκτρονικο μου αλαξε και καλωδια και θερμοσυστελομενα και εγινε καινουργιο.
αγορασαμε 2 κοντερ μεταχειρισμενα γνησια ενα με 100κμ και ενα με 110 απο ιταλια.πηραμε ενα νος φαναρι που βρηκαμε αμερικη λογω οτι το δικο μου φαναρι ειναι 115mm αλλα με μια λαμπα κεντρικη .ετσι κυκλοφορουσαν μερικα στην γερμανια απο οτι εψαξα και τα bluebadgesears στο αμερικα.κατοπιν πηραμε μια βεργα νος ρουμπινετου και ενα νος μονοσελο απο το μονπελιε που κατοπιν εμαθα οτι δεν κανει για το δικο μου .αλλα για το πρωτο βεσπινο με μικρο πορτακι.αγοραστηκε νος σκουρο μπλε χρωμα σημα vespa 125.απο το μαλμε της σουηδιας...ουφ...
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, Angelos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by manos chania.

vespa 125 nuova 1966 18/05/2013 13:46 #10

  • Το Άβαταρ του/της manos chania Συντάκτης θέματος
  • manos chania
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθέντα Likes 37
ο λαμαρινας προχωρουσε και επρεπε να βρω τι θα κανω με τα χρωματα.αφου βρηκα τους κωδικους του μοντελου στελνω εμαιλ στην max mayer να μου δωσει της συνταγες για να τα φτιαξω .η αναταποκριση ηταν αμεση και ειχα στα χερια μου τον γορδιο δεσμο.για οποιον ενδιαφερεται

prntscr.com/15g0lh

prntscr.com/15g0q9

κατοπιν ειδα οτι οι ραγες ηταν πιο φαρδιες απο τα βεσπινο.και αφου μιλησα με κυρου ειμουν τυχερος γιατι θα πηγαινε ιταλια και θα μου εφερνε αυτες που χρειαζομουν.πηραμε μια νος fisam κλειδαρια απο ισραηλ και ενα διακοπτη επισης σιεμ.ουφ..
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, Angelos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2