Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: vespino 1978

vespino 1978 26/06/2013 16:07 #1

  • Το Άβαταρ του/της dimitris adam Συντάκτης θέματος
  • dimitris adam
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 32
γεια σας αγορασα πριν λιγες μερες ενα βεσπινο του 78 δεν εχει πολες σκουριες και το πατωμα ειναι σε καλη κατασταση .. το βεσπακι εχει βαφτει 2 φορες μια φουξια και μια πρασινο το πρασινο ειναι πολυ κακη μπογια .. σκεφτομαι αρχικα να το ξεβαψω και να το αφησω στο αρχικο χρωμα του το κοκκινο που το ειχε απο την μανα του .. το προβλημα ειναι οτι δεν εχει πορτακι κηνητιρα και εχει ενα χτυπημα πισω αριστερα και αυτο γτ απλα δεν γνοριζω αν βαφτουν αυτα τα σημεια ποση διαφορα θα εχει το παλιο με το νεο χρωμα σκεφτομαι οταν βαψω τα σημεια που χρειαζετε μετα να τα τριψω ετσι ωστε να φαινεται παλιο το χρωμα.. ομως δεν γνωριζω αν πετυχει. το μοτερ ειναι σε καλη κατασταση και δουλευει θελει μονο ενα επιφανειακο καθαρισμα γτ απο τα χρονια ειναι βρωμικο .. επισης το χτυπημα θα προσπαθησω να το επαναφερω με ματσολα .. οταν γινουν αυτα θα μπουν οτι νεα ανταλαχτηκα χρειαζοντε ..











Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Spiros P200E, Vasilis, klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

vespino 1978 26/06/2013 16:27 #2

Καλορίζικο το smallframe dimitri!
Οντως φαίνεται καθαρό απο σαπάκια το βεσπάκι! Απ ότι κατάλαβα θες να κάνεις αποκατάσταση στο μαμά χρώμα! Υπάρχουν κάποιες τεχνικές γι αυτό (ο klerios είναι μετρ του είδους), αλλά να ξέρεις ότι στη καλύτερη περίπτωση το αποτέλεσμα θα ειναι se στυλ rat bike! Εμένα μ αρέσει αυτό το look...

Σε ότι αφορά το πορτάκι ειναι οντως πάρα πολύ δυσκολο να πετύχεις το χρώμα να φαινεται σαν το παλιό...
Επίσης το βαθούλωμα που εχεις πίσω αριστερά είναι μεγαλούτσικο είναι η αλήθεια και ακόμα και αν το φέρεις θα φαίνεται... Βεβαια αν το θες rat ειναι "προβλεπέ" σαν φθορά..
Και το φτερό μπροστά βέβεια το βλέπω αρκετά ταλαιπωρημένο...

Το μοτέρ δουλευει κομπλέ?

Anyway καλή διασκέδαση ότι και να κάνεις
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 16:50 #3

  • Το Άβαταρ του/της dimitris adam Συντάκτης θέματος
  • dimitris adam
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 32
Σε ευχαριστω πολυ σπυρο !! ναι αυτο εχω στο μυαλο μου το βεσπακι να το επαναφερω οσο το ποιο δυνατο γινετε στην αρχικη του κατασταση αρκει το αποτελεσμα να ειναι ομορφο και οχι κατι ασχημο .. ναι ειδα το θεμα του kleriou και ελπιζω να εχω την βοηθεια του στο μελλον .. γνοριζω οτι ειναι δυσκολο με το βαθουλομα ισως χρειαστω την βοηθεια καποιου ειδικου επι του θεματος και αν ειναι δυνατον να μου προτεινεται καποιον .. αν και εγω ετριψα με συρμα την σκουρια στο χτυπημα και καθαρησε καπως οπως φαινεται στις φοτο και επισης ετριψα το πατωμα με συρμα για να καθαρισω την σκονη που ειχε γινει λασπη και η πρασινη μπογια εφυγε για πλακα .. το μοτερ δουλευει κανονικα βεβαια δεν πηρε με την μανιβελα μπροστα πηρε σκαστη στην κατηφορα ομως για λιγο.. ισως χρειαζετε λιγο καθαρισμα το καμπιλατερ του .. επισης ενα αλλο προβλημα που ειχα ειναι οτι ειχαν φρακαρει απο την σκουρια οι ταχυτητες στο χερι αλλα με αντισκουριακο και υπομονη ξεφρακαρε .. επισης το κοντερ του ειναι με μιλια και δεν γνωριζω αν ειναι απο την μανα του ...

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένη εικόνα.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, Vasilis, Red Baron, klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

vespino 1978 26/06/2013 16:58 #4

Το κοντέρ είναι γνησιότατο!!!

υ.γ: Οταν προσθέτεις φωτό να πατάς και "εισαγωγή" δίπλα μετά για να μη φαίνονται σαν συννημένες ;)
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 17:02 #5

  • Το Άβαταρ του/της dimitris adam Συντάκτης θέματος
  • dimitris adam
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 32
Ευχαριστω για τις πληροφοριες Σπυρο :thank_you:
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 17:08 #6

Καλως ηρθες και καλη διαμονη. ::welcome: Οσο αναφορα το βεσπινο σου,ειναι λιγο δυσκολο να αφαιρεσεις επιλεκτικα χρωμα.Αν εχει βαφτει δυο φορες οπως λες ειναι δυσκολο να αφαιρεσεις μονο αυτα τα δυο χρωματα.Ας πουμε οτι το καταφερνεις,ποιος λεει οτι το εργοστασιακο χρωμα δεν εχει τριφτει μεχρι ασταρι?Δυσκολο αυτο που θες να κανεις.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": dimitris adam, klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 17:26 #7

Σε ότι αφορά το μπλοκάρισμα των ταχυτήτων καθάρισε και τίγκαρε με γράσο τον αυτόματο πίσω! Αν και φαντάζομαι έτσι κι αλλιως θα αντικαταστήσεις όλες τις ντίζες
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": dimitris adam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 17:39 #8

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.



καλος τον,
το κοντερακι ειναι γνησιοτατο,η βελονα φαινεται λιγο στεναχωριμενη,,χαχα

κατα πασα πιθανοτητα στην αφαιρεση του χρωματος θα εισαι τυχερος απο οσο μπορω να διακρινω απο τις φωτογραφιες,,,,το χρωμα ειναι το Max Meyer Paint Code: "Red" 1.298.5847,, αν το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιει μπορεις να πας στο βαφεα και να το βαψεις ολο απο την αρχη,,

σαν αυτο

Αυτή η εικόνα είναι κρυμμένη για τους επισκέπτες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να τη δείτε.



εννοειται οτι θα σε βοηθησω οσο μπορω,

να ξερεις παντως γενικα, οτι δεν μπορουμε εξαρχης να γνωριζουμε το τελικο αποτελεσμα οσο αναφορα το χρωμα,,δεν μπορουμε να ξερουμε τι υπαρχει πισω απο το πρασινο, ας ελπισουμε οτι θα εχουμε πλουσιες επιφανειες και αθηκτες...

οσο αναφορα την σκουρια αυτη αφαιρηται ευκολα με το πελοξ,,

εφοσον αφαιρεσεις ολη την σκουρια πρεπει να προστατεψεις το μεταλο ετσι ωστε να μην ξανασκουριασει,,το καλυτερο χημικο για αυτη την δουλεια λεγεται OWATROL,

η μονη λυση για το πορτακι ειναι να αγορασεις ενα καινουγιο και να βαφτει στην ιδια αποχρωση, για να ελαχιστοποιησουμε την διαφορα αποχρωσης μεταξυ βαμενου και αβαφτου αλλα και για καλυτερη αρμονια μπορουμε ισως να γυαλισουμε ολο το μηχανακι με αλυφη και να δημιουργησουμε μικροφθωρες στο πορτακι,

για φτερο αν μπορεις βγαλε μια καλυτερη φωτογραφια για να δουμε τι ειναι εφικτο..

για τα σημεια στα οποια υπαρχουν σκουριες εχεις τις εξης επιλογες>
1>να αφαιρεσεις την σκουρια με πελοξ με αποτελεσμα το γυμνο μεταλλο
2>να αφαιρεσεις την σκουρια με πελοξ και να κανεις τοπικα βαψιματα
3>να απενεργοποιεισεις την αναπτυξη της σκουριας χωρις να την αφαιρεσεις,,δηλαδη να μονιμοποιησεις την λαμαρινα με σκουρια

το χτυπημα αριστερα σιγουρα θα καταφερεις να το φερεις σε καλυτερη κατασταση αλλα τα αποτελεσματα και οι τεχνικες που εφαρμοζουν καποιοι φανοποιοι ειναι φανταστικα

καταλαβαινεις οτι για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται αρκετη δουλεια, τριψιμο και υπομονη ,,,αλλα με μερακη και αγαπη ολα γινονται,,
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, Vasilis, panos, dimitris adam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 18:25 #9

  • Το Άβαταρ του/της dimitris adam Συντάκτης θέματος
  • dimitris adam
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Noob
  • Vespophrenia Noob
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθέντα Likes 32
μετα απο σημαντικες πληροφοριες απο τον klerio ξεκινησε το ξεβαμα απο το πανω χρωμα το πρασινο που οπως ειπαμε πριν ειναι κακη ποιοτητας μπογιας ... με πολυ προσοχη και υπομονη το ξεβαφω με το ασετον ...




Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Spiros P200E, klerios8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

vespino 1978 26/06/2013 18:38 #10

:popcorn: :popcorn: :popcorn:
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": dimitris adam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.