Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 18/02/2021 19:30 #1

• Το Άβαταρ του/της man25 Συντάκτης θέματος
  • man25
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Καλησπέρα σας και πάλι, μετά από καιρό απέκτησα κι εγώ την πρώτη μου vespa, μια P150X άφλαση 6βολτη. Πριν την πάρω έγινε Γενικό σέρβις σε κινητήρα (δίσκοι συμπλέκτη, ρουλεμάν, φλάντζες κλπ) μιας και λύθηκε για να βάφει (εγώ την παρέλαβα έτοιμη). Η απορία μου είναι η εξής: Ενώ έχω ανοιχτά τα φώτα, μόλις πατήσω πίσω φρένο σβήνουν η μικρή λάμπα μπροστά, το φως του κοντέρ και το λαμπάκι ένδειξης αναμενων φώτων, και το πίσω φανάρι ανήκει εντελώς και δεν ανάβει καθόλου (κοινώς, μένει αναμενο μόνο το εμπρός μεγάλο φως και όλα τα άλλα σβήνουν). Όταν αφήνω το φρένο ανάβουν όλα τα φώτα σωστά. Εάν έχω σβηστά φώτα και πατήσω πίσω φρένο, δεν ανάβει καθόλου. Κοινώς, πατώντας πίσω φρένο δεν ανάβει ποτέ η λάμπα στοπ, ενώ αν είναι αναμμένα τα φώτα, σβήνει και όλες τις λάμπες εκτός απ' την εμπρός μεγάλη. Η ερώτηση μου είναι μιας και είμαι άσχετος τεχνικά και τώρα μαθαίνω, μπορώ να κάνω κάποιες δοκιμές μόνος και να βρω τι φταίει ή θέλει ψάξιμο η πλεξούδα; Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι στη λάμπα ένδειξης για το αν έχεις αναμμένα φώτα, έβαλε λάμπα 12βολτη αντί για 6βολτη, υπάρχει περίπτωση αυτό να φταίει; Γενικότερα, κάθε συμβουλή για το πώς να κινηθώ και αν γίνεται να το ψάξω μόνος, ευπρόσδεκτη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 18/02/2021 22:56 #2

Καλως τον!
Η βεσπα είναι ηλεκτρονική ή πλατινάτη?
Οταν αποφάσισα πριν 11 χρόνια να ασχοληθώ με τη βέσπα του πατέρα μου είχα ακριβως τα ιδια προβλήματα. Και οσο θυμάμαι απο μικρος τον πατέρα μου είχε τα ίδια θέματα με τα φωτα.
Εμένα ήταν 200αρα 6βολτη αλλά με ηλεκτρονική χωρις ανορθωτή. Πολυ κουφό το ξέρω, αλλα έτσι ήταν. Θυμάμαι ότι για να χουμε φωτα και να μη καιγονται μπροστά βάζαμε κάτι απίθανες λάμπες πολύ μεγαλύτερες. Εννοειται οτι στο ρελαντί ήταν καντηλάκι. Οταν παταγα πίσω φρένο, εσβηνε το σύμπαν κλπ.
Πραγματικά κανείς δεν ειχε καταφέρει να βγάλει ακρη. Δεν μπορώ να σου αποκλείσω ότι δεν υπάρχει τρόπος να δουλέψει. Για να χε φτιαχτεί ετσι αυτό το πράγμα προφανώς είχε κάποια λογική αρχή λειτουργίας. Εγώ εν τέλει μετά το γύρισα σε 12βολτ με ανορθωτή και μπαταρία και ησύχασα...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": man25

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 18/02/2021 23:47 #3

Τα 6βολτα γενικά είναι δύσκολα γιατί ο Ιταλός που τα σχεδίασε, μάλλον είχε πιει αρκετά. Το σύστημα στην ουσία δεν έχει πραγματική γείωση και ισορροπεί με τις λάμπες. Αν δεν βάλεις σωστές σε Watt λάμπες έχεις συνέχεια θέματα. Αν βάλεις 12βολτες είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα διότι τα πηνία βγάζουν παραπάνω τάση η οποία θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα. Από αυτά που ανέφερες, ενδεχομένως να σου έχουν βάλει λάθος διακόπτη στο πίσω φρένο (από P/PX 12βολτη). Χρειάζεσαι διακόπτη ο οποίος είναι "βραχυκυκλωμένος" όταν το φρένο δεν πατιέται και "σπάει" το κύκλωμα όταν πατάς φρένο. Τον διακόπτη αυτόν τον φοράνε και τα βεσπίνο. Επίσης θα πρέπει να κοιτάξεις να φοράς τις σωστές σε Watt λάμπες παντού...

Δες το παρακάτω κύκλωμα που αναφέρει και τα σωστά Watt για κάθε λάμπα. Είτε είσαι με πλατίνες, είτε με ηλεκτρονική, το κομμάτι των φώτων είναι το ίδιο...

scooterhelp.com/electrics/wiring/VSX1T_Euro_6V_Points.pdf

Ο σωστός διακόπτης από κάτω θα πρέπει να είναι έτσι...

Αν είναι έτσι, είναι από 12βολτη...

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": man25

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 08:02 #4

• man25
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Η vespa είναι με πλατίνες (VLX1T γράφει η άδεια) και είναι η πρώτη σειρά p150x γιατί δεν έχει καν κλειδί επάνω στο καπάκι τιμονιού (σβήνει με κουμπί). Από τον προηγούμενο ξέρω σίγουρα ότι τη λαμπα τη μικρή που δείχνει αν έχεις αναμενα φώτα, την έβαλε 12βολτη γιατί δεν είχε εύκαιρη 6βολτη, και πολύ φοβάμαι ότι έκανε το ίδιο και για τη λάμπα που φωτίζει το κοντέρ. Οπότε να ξεκινήσω παραγγέλνοντας αυτές τις λάμπες σε 6βολτες; Έχω εύκολη πρόσβαση να τις αλλάξω ως αρχάριος;

Επίσης, Σπύρο μιας και έχεις αφλασο και έκανες την μετατροπή σε 12v με μπαταρία, είναι εύκολη να γίνει; Τι πράγματα χρειάζεται;

Τέλος, μια άλλη ερώτηση αδαούς. Όταν δίνω γκάζι είτε στο ρελαντί είτε εν κινήσει, ακούω ένα "βουητό" που αυξάνει όσο αυξάνουν οι στροφές, σαν ας πούμε να φορτίζει δυναμό (ή κάτι τέτοιο, μπορεί να λέω και χαζομάρες), το οποίο δεν ακούγεται σε 12βολτη βέσπα φίλου. Να υποθέσω είναι "χαρακτηριστικό" του 6βολτου;

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 14:42 #5

Αυτο που λεει ο safis... τα βολτ εννοειται πρεπει να ειναι 6 αλλα αυτο που παιζει Τεραστιο ρολο ειναι τα watt να ειναι ακριβώς αυτα που πρεπει σε καθε λαμπα αλλιως δεν πετυχαίνουμε τη σωστη πτωση τασης μιας και δεν υπάρχει σταθεροποιητης στο συστημα
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, man25

Last edit: Post by axxis.

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 16:51 #6

• man25
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους για τις απαντήσεις. Οπότε ξεκινάω με τον έλεγχο όλων των λάμπων να δω πόσα watt είναι και να τις βάλω με βάση το διάγραμμα που μου ανεβάσατε από το scooterhelp καθώς και να δω τον διακόπτη που γράφει ο SaFiS. Απ' ότι βλέπω στο κοντέρ θέλει 6v 0.5w. Με μια πρώτη αναζήτηση στο scootershop δεν βρήκα σε τόσα λίγα watt, θα πάρω και τηλέφωνο βέβαια. Σε περίπτωση που δεν βρω τα ίδια watt μήπως είναι προτιμότερο το κοντέρ πχ να το αφήσω χωρίς λάμπα ή θα τα κάνω χειρότερα;

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 17:45 #7

5 watt νομιζω οτι ειναι και οχι 0.5

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 18:48 #8

• man25
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Τσεκάροντας το σχεδιάγραμμα που ανέβηκε λίγα ποστ πιο πριν, δείχνει 5w την λάμπα φαναριού της μικρής σκάλας και 0,5w την λάμπα του κοντέρ, επισυνάπτω και την φώτο από το σχεδιάγραμμα. Οπότε μάλλον από Δευτέρα θα αρχίσω τα τηλέφωνα..

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένη εικόνα.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τη δείτε.

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 20:25 #9

Τα 5W δεν είναι η "μικρή" σκάλα αλλά η "ψείρα" / φώτα θέσεως. Η μεγάλη λάμπα θα πρέπει να έχει 2 σκάλες από 25W η έκαστη...

Vespa P150X 6v δεν ανάβει το stop φρένου 19/02/2021 21:19 #10

• man25
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Σωστά, η λάμπα θέσεως είναι 5w και η κανονική 25άρα. Ο προηγούμενος μου είπε ότι έβαλε στο κοντέρ και στην άλλη την λυχνία που δείχνει αν έχεις αναμμένα φώτα, 12βολτες λάμπες (δε μου είπε πόσα watt) οπότε θα ξεκινήσω από εκεί ελπίζοντας να είναι αυτό, και θα δω και τον διακόπτη που προανέφερες SaFiS:)

• Σελίδα:
  • 1
  • 2