Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

×

Δημοσκόπηση:Τι θα ψηφίζατε αν το δημοψήφισμα γινόταν σήμερα

Ναι
2 11.8%
Όχι
15 88.2%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 17 ( SokoNik, v.g, vlahoulas, oxia vespitida, Caretta ) Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Δημοψήφισμα

Δημοψήφισμα 29/06/2015 09:17 #1

  • Το Άβαταρ του/της Tzelakos Συντάκτης θέματος
  • Tzelakos
  • Αποσυνδεμένος
  • Senior Vespo-φρενής
  • Senior Vespo-φρενής
  • Δημοσιεύσεις: 68
  • Ληφθέντα Likes 74
Μετά το χάος των τελευταίων ημερών και το all time classic moto
Vespa - Punk και ξύλο στους Ναζί
Πήρα την πρωτοβουλία να ανοίξω ένα άρθρο στο forum έτσι ώστε να υπάρξει ένας μικρός προβληματισμός και μια "αληθινή δημοσκόπηση" μέχρι την κρίσιμη ημέρα :pullhair:

Παρακαλώ η συζήτηση να κρατηθεί σε κόσμια επίπεδα.

Έτσι και αλλιώς όλοι το ΟΧΙ ψηφίζουμε :rasta:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Tzelakos.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 09:43 #2

Mην είσαι σίγουρος για το όχι... (προφανως αυτο δε σημαίνει ναι, μη παρεξηγηθώ) απλά εμένα προσωπικά δεν μ αρέσουν τα ψευτοδιλήμματα...ειδικά όταν κρύβουν πουστιές... Διαφώνησε με το ένα μνημόνιο για να σου φέρω εγώ το άλλο το δικό μου (8δις) και να το πάρεις και πιο ευπεπτα...
Το όλο πρόβλημα για μένα είναι οτι νομίζουμε ότι με ένα ΟΧΙ σε μια κάλπη θα αλλάξουμε τα πράγματα...
Μια σοφή λαϊκή ρήση λέει "αν δεν βρέξεις κώλο ψάρι δεν τρως...." Με λίγα λόγια το ΟΧΙ δεν ειναι καμια επαναστατική πράξη απο μόνο του, ειδικά αν δεν συνοδευεται και με άλλα πράγματα... Καλά για το Ναι δεν το συζητάμε...ο απόλυτος ραγιαδισμός....

Και για να μη μου πει κάποιος οτι δεν παίρνω θέση, λέω ΟΧΙ, αλλά οχι σε όλα τα μνημόνια, και των τοκογλύφων και της κυβέρνησης ...Και το όχι δεν το λέω στη κάλπη αλλα στο δρόμο...

υ.γ: οπως είπε και ο tzelakos αν προχωρήσει η συζήτηση να κρατηθει σε κόσμια επίπεδα χωρίς χαρακτηρισμούς και αφορισμούς... Μπορουν να ακουστούν ολες οι απόψεις (εκτός φυσικά απο τις γνωστές ρατσιστικές-φασιστικές που είναι απόλυτα ξένες με την κουλτούρα του vespophrenia ετσι κι αλλιώς ;) )
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Giannaras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 09:46 #3

αν και το φορουμ δεν εχει καμια δουλεια με τετοια θεματα,

μπορει καποιος να μας περιγραψει λιγο τις συνεπειες του ναι και του οχι ωστε να κατατοπιστουμε και εμεις οι αδαεις ? (μιλαω σοβαρα)

Γιατι προσωπικα εγω Δεν εχω καταλαβει τι θα παω να ψηφισω.......... Δεν θελει να μου εξηγησει κανεις...... Και οποιον ρωταω μου λεει μια το ενα και μια το αλλο......Και ουτε και ο Προθυπουργος δεν δειχνει να ξερει τι κανει..... και δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να "νομιζουμε" οτι ξερουμε τι κανουμε.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by axxis.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 10:12 #4

Το οχι μπορει να υπολογιζει ο Τσιπρας οτι θα ειναι ενας μοχλος πιεσης προς την Ευρωπη για περαιτερω διαπραγματευση.
Ηδη το ευρω εκανε βουτια στην ισοτιμια με το δολλαριο.Φαινεται πως φοβουνται την εξοδο της Ελλαδας απο την ΕΕ.
Το ναι ισως σημαινει παραιτηση της κυβερνησης και εκλογες με αποτελεσμα να κυβερνησουν ξανα πασοκ νδ με μια νοτα απο ποταμι.
Σε αυτη την περιπτωση πιστευω οτι εχουμε τελειωσει σαν χωρα για τα επομενα 10 χρονια τουλαχιστον.
Θα μου πεις με το οχι θα φτιαξουν τα πραγματα?
Δεν ξερω,δεν νομιζω οτι θα φτιαξουν αλλα το να παραδοθω ανευ ορων στις ορεξεις των ανωμαλων που κυβερνανε την Ευρωπη δεν θα με κανει ιδιαιτερα υπερηφανο.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": axxis, alecan, Tzelakos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 10:22 #5

Νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή της αποχής στην ψηφοφορία αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξει η ψηφοφορία αν έχουν ήδη ψηφίσει κάποιοι χρήστες.
Δεν υπογράφω κύριε...!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 11:12 #6

Ας υποθέσουμε ότι πριν φτάσουμε εδώ είχε βρεθεί μια συμφωνία και από τις δυο πλευρές και την έφερνε ο Τσίπρας στην βουλή. Τι θα ψήφιζε η αριστερή πλατφόρμα του σύριζα αλήθεια?
i need to be myself
tony-serveta.blogspot.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 11:35 #7

tony-serveta έγραψε: Ας υποθέσουμε ότι πριν φτάσουμε εδώ είχε βρεθεί μια συμφωνία και από τις δυο πλευρές και την έφερνε ο Τσίπρας στην βουλή. Τι θα ψήφιζε η αριστερή πλατφόρμα του σύριζα αλήθεια?

Για να μην βγουμε απο το ευρω ποταμι πασοκ και μερος της νδ θα ψηφιζαν υπερ.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 11:35 #8

tony-serveta έγραψε: Ας υποθέσουμε ότι πριν φτάσουμε εδώ είχε βρεθεί μια συμφωνία και από τις δυο πλευρές και την έφερνε ο Τσίπρας στην βουλή. Τι θα ψήφιζε η αριστερή πλατφόρμα του σύριζα αλήθεια?


θα την ψήφιζε tony... σκυλι που γαβγίζει δεν δαγκώνει... Το θέμα είναι γιατι κοβομαστε τοσο για μια συμφωνία...και ποια συμφωνια ειναι καλη για την πλειοψηφια του κοσμου...( γιατι μη ξεχναμε οτι ενα κομματι της κοινωνιας ειναι καλύτερα απο πριν κερδοσκοπώντας πανω στην υπολοιπη κοινωνια)

Θα φερω ενα πολυ απλο παράδειγμα...

- Συμφωνία με 23% φπα στο τουρισμό, καταστρέφει τον τουρισμό...

- Μη συμφωνία φέρνει πάλι την καταστροφή στο τουρισμό...

Τι γινεται τελικα? βγαίνει τιποτα σε όλο αυτό το πλαίσιο ή μηπως ειναι μια σπείρα που καταλήγει στο ιδιο σημείο... Γι αυτό εγώ μιλάω για γενικότερες αλλαγές διαφορετικα θα κοροιδευομαστε για πολλα χρονια ακόμα...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 13:27 #9

Δος ημιν σημερον, εστω και τα 60ευρω.............

εχουνε αδειασει τα ατμ οι καφροι, και οι τουριστες τραβανε τα μαλλια τους....... αυτοι οι ανθρωποι, θα ξαναρθουν διακοπες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δημοψήφισμα 29/06/2015 14:59 #10

Οι τουρίστες μπορούν να βγάζουν κανονικά ότι ποσό θέλουν. Το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί τώρα είναι αυτό.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.