Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Αγορά GTS 300 HPE

Αγορά GTS 300 HPE 12/10/2020 13:55 #1

• Το Άβαταρ του/της obaino Συντάκτης θέματος
  • obaino
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Ληφθέντα Likes 0
Προερχόμενος από μηχανή μεγάλου κυβισμού (bmw r1150) σκέφτομαι να αγοράσω μια gts 300 για χρήση μέσα στην πόλη και ίσως λίγο αττική / εθνική οδό για αποστάσεις έως 200χλμ.και έχω τις εξής ερωτήσεις:

Φαντάζομαι πως η αλλαγή στην οδήγηση προερχόμενος από την προηγούμενη μηχανή μου θα είναι τεράστια. Λιγότερα κυβικά, μικρότεροι τροχοί, αυτόματο κιβώτιο... Με τρομάζει λίγο η επερχόμενη αλλαγή και αναρωτιέμαι πόσο γρήγορα συνηθίζεται. Δυστυχώς δεν είχα ως τώρα την δυνατότητα να οδηγήσω vespa και αναρωτιέμαι αν η αλλαγή αυτή θα είναι επικίνδυνη.

Σκέφτομαι να της βάλω τον μεσαίο ή τον μεγάλο ανεμοθώρακα της vespa. Ποιο από τα δύο θα μου προτείνατε; Τι να λάβω υπόψιν μου;

Επίσης, θέλω να έχει βαλίτσα και προσανατολίζομαι σε αυτήν της Vespa. Θα μου προτείνατε εναλλακτικά κάποια άλλη, άλλης εταιρείας που να σας έχει βολέψει; Επίσης, είναι χρήσιμη η μπροστινή σχάρα όσοι την έχετε;

Το μοντέλο που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το touring λόγω της σχάρας (την μπροστινή δεν την περιλαμβάνει σωστά; Είχα την εντύπωση που ήταν κι αυτή μέσα στην τιμή), αν και ο ανεμοθώρακας είναι χαμηλός με αυτό που ζητάω. Θα προτείνατε κάποιο άλλο μοντέλο;

Γενικότερα θα προτείνατε να έχω κάτι κατά νου ως υποψήφιος αγοραστής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Αγορά GTS 300 HPE 14/10/2020 18:54 #2

Επειδή όπως είπες έρχεσαι από άλλη κατηγορία,πριν σου πούμε οτιδήποτε καλύτερα να κάνεις μια βόλτα με την GTS και να κρίνεις αν σου κάνει.Όλα αυτά που ρωτάς είναι υποκειμενικά.Αν την τεστάρεις και σου αρέσει εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": v.g

Αγορά GTS 300 HPE 26/10/2020 01:21 #3

Καλησπέρα!
η αλλαγή είναι μεγάλη.
Δεν υπάρχει κάποια σύγκριση αλλά in any case για εκτός Αθηνών/ ταξίδια κάνει και η βεσπα..! Εμένα προσωπικά μου είναι πολύ πιο άνετη.😅
(αγόρασα την gts super hpe 2020 πριν 4 μήνες ) προερχόμενη από άλλα μοντέλα κ τα τελευταία χρόνια μόνο βεσπα οδηγώ είδα ότι μου κάνει αρκετά για μέσα στην πόλη και εκτός η συγκεκριμένη.
Αν και καεί πολύ βενζίνη... -.-
Τώρα για το αν συνηθίζεται εννοείτε και ναι από την πρώτη βόλτα.
Να επιλέξεις την touring αφού το σκέφτεσαι και σ αρέσουν τα χρώματα στα οποία βγαίνει..;
για ανεμοθώρακα ο μεσαίος είναι διακοσμητικός ο μεγάλος κάνει δουλειά.
Η μπροστινή σχάρα που γράφεις είναι στο πακέτο. νομίζω ότι τις έχει και τις δυο!
Όσο για την βαλίτσα καλή ιδέα για την touring έχεις και έτοιμη την σχάρα γιατί αν πάρεις άλλη έκδοση και πάρεις όλα αυτά θα σου βγει κ ένα 1Κ παραπάνω.. 😅
Πάντως extra αποθηκευτικός χώρος κάτω από την σέλα δυστυχώς δεν υπάρχει.. :/
Και γενικά πήγαινε να τις δεις σε κάποια αντιπροσωπεία (προτίμησε γνωστή για να τις έχουν όλες) για το ποια έκδοση σου αρέσει,(δεν γνωρίζω αν μπορείς να κανείς testdrive)😅 κ πέρα από το χρώμα/σέλα, την supertech και την touring δεν έχουν άλλες διάφορες.

Last edit: Post by Iliann.
  • Σελίδα:
  • 1