Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:20 #1

  • Το Άβαταρ του/της Spiros P200E Συντάκτης θέματος
  • Spiros P200E
  • Αποσυνδεμένος
  • Moderator
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 5547
  • Ληφθέντα Likes 8979
Αντιγράφω από το scooternet

Ιδού ο δρόμος

Πανέμορφα, ρετρό, με διχρωμίες, άριστη εμφάνιση απ’ έξω… και κάτω από τα ρούχα μοντέρνοι κινητήρες. Οι τελευταίες δημιουργίες της βρετανικής Scomadi χτυπούν στο κέντρο του στόχου.



Συνηθίζουμε να λέμε και να πιστεύουμε ότι οι “μεγάλοι” ξέρουν, ότι οι μεγάλοι κατασκευαστές δεν κάνουν ποτέ λάθος, όταν φτιάχνουν κάτι το έχουν ψάξει διεξοδικά. Συνηθίζουμε να ακούμε ότι, “κάτι παραπάνω από εμάς ξέρουν”, ότι δεν έκαναν τίποτε στην τύχη και τις περισσότερες φορές είναι έτσι. Όχι όμως πάντοτε και για αυτό είμαστε κι εμείς το κοινό εδώ, με τη δυνατότητα να κρίνουμε, να κριτικάρουμε, να βρούμε τα λάθη και να προτείνουμε βελτιώσεις και λύσεις.

Πόσες φορές λοιπόν δεν έχετε δει αποτυχημένα design, αποτυχημένης εμφάνισης σημαντικά μοντέλα υποτίθεται που θέλουν να κυριαρχήσουν την αγορά… και τα βλέπεις, ξύνεις το κεφάλι σου και αναρωτιέσαι πως και τους ήρθε να φτιάξουν τέτοιο σκούτερ, τέτοια μοτοσυκλέτα, κ.λπ.






Η μικρή βιοτεχνία από την Αγγλία που λέγεται Scomadi παρουσιάζει τα νέα της Turismo Leggera, κι όταν κάποιος ξέρει ακριβώς τι θέλει να κάνει, απλά το κάνει. Στην προκειμένη περίπτωση οι άνθρωποι αυτοί ήθελαν ένα περίβλημα παλιάς Lambretta του ’60-70 με σύγχρονους κινητήρες.

Δέκα χρόνια το πάλευαν για να μπορέσουν να στήσουν ένα πλαίσιο που να είναι σύγχρονο και να έχει κράτημα που να θυμίζει μοντέρνο σκούτερ, αλλά και το κουστούμι που θα παραμείνει πιστό στις γραμμές του παρελθόντος.





Χρησιμοποιώντας την εμπειρία από το αγωνιστικό τμήμα της εταιρίας (αφού στη Μεγάλη Βρετανία οι αγώνες με κλασικά σκούτερ είναι συνηθισμένοι), φέρνουν όπως λένε οι ίδιοι τη νέα εποχή στο εμβληματικό ιταλικό design. Ο στόχος επιτεύχθηκε όπως βλέπετε τα νέα “Modern Classic” σκούτερ είναι παρόντα. Είναι σκούτερ που συνδυάζουν την κλασική εμφάνιση και την αξιοπιστία, αλλά και την ευκολία χρήσης ενός μοντέρνου κινητήρα. Υπάρχουν τρία μοντέλα, ένα δίχρονο 50άρι που βλέπετε και στις φωτογραφίες, ένα 125 και ένα 300, τα δυο τελευταία με τετράχρονους κινητήρες.

Όπως είχαμε παρουσιάσει παλαιότερα το Turismo Leggera 250 ήταν αρχικά φτιαγμένο από carbon fibre, τα 10 πρώτα κομμάτια εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού, ακόμα 30 κατασκευάστηκαν και στο δρόμο – λόγω του ότι δεν υπήρχαν πια 250άρηδες της Piaggio, απ’ όπου η Scomadi προμηθεύεται κινητήρες – ο κυβισμός ανέβηκε στα 300. Το νέο μοτέρ είναι το γνωστό Quasar με τις 4 βαλβίδες, υδρόψυκτο, με ιπποδύναμη 22 ίππων.






Εξαιρετική δουλειά λοιπόν από την Scomadi, άριστη προσαρμογή του σήμερα με το χθες και άσχετα αν η τιμή των σκούτερ δεν είναι χαμηλή, αποδεικνύουν ότι και οι μικροί κατασκευαστές “κάτι σκαμπάζουν”…

Περισσότερες πληροφορίες: www.scomadi.co.uk

πηγή: scooternet
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Vasilis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:22 #2

  • Το Άβαταρ του/της Spiros P200E Συντάκτης θέματος
  • Spiros P200E
  • Αποσυνδεμένος
  • Moderator
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 5547
  • Ληφθέντα Likes 8979
Λοιπόν παίδες... εμένα μ αρέσει. Δεν θεωρώ ότι έχει σχέση με τις διάφορες καρικατούρες που είχαν προσπαθήσει να πάρουν το όνομα innocenti παλιότερα...
Σϊγουρα δεν είναι παλιό... σίγουρα χάνει σε εμφάνιση...(ειδικά οι ζάντες και το διπλό σταντ που είναι πίσω το ψιλοασχημαίνουν)... αλλά νομίζω ότι είναι καλή προσπάθεια και δεν ειναι κινεζιά. Ειδικά αν κάποιος θέλει κλασικό look αλλά πιο σύγχρονες ανέσεις που προσφέρει ένα scooter της εποχής μας...

Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, tony-serveta

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:25 #3

Και μετά κραζεις τις gts. Τέτοιος είσαι.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:28 #4

ωχ, ρε σεις εγω νομιζα οτι ηταν κινεζικα....... :unsure:

βιαστηκα να γελασω...... ελπιζω να δοκιμαστουν συντομα και να με διαψευσουν ..........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:30 #5

panos έγραψε: Και μετά κραζεις τις gts. Τέτοιος είσαι.


τέτοιος είναι, τέτοιος είναι.

:whistle: :butt:
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, panos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:35 #6

axxis έγραψε: ωχ, ρε σεις εγω νομιζα οτι ηταν κινεζικα....... :unsure:

βιαστηκα να γελασω...... ελπιζω να δοκιμαστουν συντομα και να με διαψευσουν ..........


Η scomadi είναι πανάκριβη γενικά. Κάθε άλλο παρά κινέζικη είναι. Μπες στο site και τσέκαρε.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 17:37 #7

εχω μια απορια, πως γινεται να "χρησιμοποιουν" ενα σασι του παρελθοντος ...προφανως εχουν καποια σχετικη αδεια απο τη λαμπρεττα... δεν ειναι κατοχυρωμενο το σχεδιο ?

πως δουλευουν αυτα τα πραγματα... ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 18:32 #8

  • Το Άβαταρ του/της Spiros P200E Συντάκτης θέματος
  • Spiros P200E
  • Αποσυνδεμένος
  • Moderator
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 5547
  • Ληφθέντα Likes 8979
πιθανόν θα χουν πάρει από τους Ινδούς που έβγαζαν τα τελευταία GP... Πάντως αποκλείεται να το βγάζουν χαβαλέ χωρίς άδεια
Οι Ιταλοί ας πούμε της piaggio στη περσινη εκθεση μοτοσυκλέτας στο Μιλάνο είχαν φέρει καραμπινιέρι και εκλεισαν τα περίπτερα διαφορων κινεζικων εταιρειών που αντέγραφαν φουλ βεσπα...
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": axxis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 23:28 #9

Πανεμορφη.Ποσο κανει ειπαμε? :scooter:_
Vespa Fanatic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

SCOMADI TURISMO LEGGERA 50, 125, 300 23/09/2014 23:32 #10

5 παρα κατι σε λιρες.Σε ευρω βγαινει πολυ.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3